Wydarzenia

13 GrudNia 2013

Wykład na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym: "Co jemy na Boże Narodzenie w Niemczech?"

Klasa 2b pod opieką p. Emilii Sowy uczestniczyła w wykładzie na radomskim uniwersytecie poprowadzonym przez studentów germanistyki pod kierunkiem mgr Matyldy Nowak. Tematem spotkania były zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech ze szczególnym uwzględnieniem kulinariów. Troje uczniów: Ula Nowaczyk, Daniel Mudra oraz Oliwia Wituszyńska postanowiło wykorzystać zdobytą wiedzę i samodzielnie przygotować pieczone jabłka. Swoje wypieki przynieśli na lekcję języka niemieckiego i poczęstowali nimi całą grupę. Lekcja przedświąteczna okazała się wyjątkowo smakowita.27 LISTOPADA 2013


Dzień Kultury i Sportów Krajów Niemieckojęzycznych w PG 10

27 listopada 2013r. w Publicznym Gimnazjum nr 10 odbył się Dzień Kultury i Sportów Krajów Niemieckojęzycznych w którym udział wzięła młodzież z 13 gimnazjów, min. z 3-osobowa drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Natalia Jaskulska, Natalia Kowalczyk oraz Daniel Czyżewski z kl. 2a pod opieką p. Marty Janickiej. Uczniowie brali udział w quizie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych połączonym z turniejem sportowym. Po zakończonych zawodach uczniowie PG 10 przeprowadzili warsztaty językowe dla wszystkich uczestników.15 Maja 2013

Dzień Języków Obcych

15 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W przygotowanie tego dnia włączyło się bardzo wielu uczniów i nauczycieli, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Główne uroczystości rozpoczęliśmy akademią przygotowaną pod kierunkiem p. Marleny Szatkowskiej-Dutkiewicz, nauczycielki języka angielskiego. Następnie głos zabrała p. Urszula Malmon, która opowiedziała o  radomskim American Corner i zaprosiła uczniów do aktywnego włączania się w jego działalność. Tego dnia rozdane zostały również dyplomy i nagrody zdobyte przez uczniów w szkolnych konkursach językowych.


20 marca 2013

Warsztaty językowe: "W krainie języków obcych"


20 marca uczniowie szkół podstawowych: PSP 2, PSP 23, PSP 34 wzięli udział w językowych warsztatach zorganizowanych w naszym gimnazjum. Uczestnicy spotkania obejrzeli inscenizację w języku niemieckim bajki "Czerwony Kapturek" przedstawioną przez uczniów z kl. 2b. Po spektaklu rozwiązywali zagadki językowe, za które otrzymali drobne niespodzianki. Następnie w grupach wzięli udział w warsztatach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, prowadzonych przez nauczycieli oraz uczniów naszego gimnazjum. Na zakończenie goście otrzymali upominki i słodką niespodziankę.


                        


  

13 lutego 2013

Warsztaty języka niemieckiego

13.02.2013 odbyły się w naszej szkole warsztaty z języka niemieckiego organizowane przez niemiecki Instytut Geothe'go. Uczestnikami zajeć byli uczniowie klas pierwszych: 1A, 1B, 1C oraz 1D, oraz zaproszeni przedstawiciele klas szóstych miedzy innymi z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34. Warsztaty prowdziła p. Agnieszka Żółkowska (lektorka Instytutu Goeothe'go), która pokazała uczniom, jak można poprzez zabawę uczyć się języka niemieckiego. Uczestnicy wykonywali w grupach przerózne ćwiczenia rozwijające m.in. rozumienie ze słuchu oraz mówienie.  
                                                                                                                          Marta Janicka

9 LISTOPADA 2012

9.XI.2012 - 23. rocznica obalenia Muru Berlińskiego


Upamiętniając dzień obalenia Muru Berlińskiego w naszej szkole odbyła się lekcja z filmem, której temat brzmiał "Berlin gestern und heute" oraz konkurs z wiedzy o Niemczech. Na czwartkowej lekcji, poprowadzonej częściowo w języku polskim, a częściowo niemieckim, uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda Berlin dzisiaj oraz dowiedzieć się więcej na temat wydarzeń w Berlinie z dnia 9.XI.1989. Rozwiązywali również zadania na podstawie obejrzanego filmu. Swoją wiedzę sprawdzili biorąc udział w konkursie, który odbył się dzień później. 30 PAŹDZIERNIKA 2012


Warsztaty językowe: "Szybka randka mit Deutsch"Dnia 27.10.2012 r. dwie uczennice z naszej szkoły: Patrycja Wójcik i Klaudia Gruszczyńska wraz z p. Emilią Sową - nauczycielką języka niemieckiego wzięły udział w warsztatach językowych, które zostały zorganizowane w ramach projektu Dni Niemieckich w Radomiu. "Szybka randka mit Deutsch" odbyła się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy przy ulicy Mokrej 2 w Radomiu. Warsztaty potrwały około dwóch godzin. Wszystko odbywało się w bardzo miłej atmosferze. Zajęcia opierały się na zasadzie szybkiej randki. Przy stolikach siedzieli obcokrajowcy, do których przydzielono uczestników warsztatów. Rozmowa z każdym z nich trwała około 5 minut, a do każdej „szybkiej randki” podany był inny temat rozmowy.Miałyśmy okazję porozumiewać się w języku niemieckim i ewentualnie po angielsku. Mogłyśmy sprawdzić same siebie. Poznałyśmy wielu ciekawych ludzi, np. zespół muzyczny, studentki aktorstwa i sztuki, piłkarza trzeciej ligi piłki ręcznej. Myślę, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Poznałyśmy bardzo wielu fantastycznych ludzi i mogłyśmy sprawdzić stopień znajomości języka niemieckiego. Przekonałyśmy się, że granice naszego języka to granice naszego świata. - relacjonuje Patrycja Wójcik z 3d
29 października 2012

I Spotkanie polsko-niemieckie w Międzynarodowym Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm na wyspie Uznam (Niemcy)

odbędzie się w dniach 6.05 - 10.05.2013

Wszystkich chętnych zapraszam do zapisów. Liczba miejsc jest ograniczona!  

Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, zgłoś się do mnie!

Organizator: Marta Janicka

23 października 2012 

Wycieczka do zakładu Dürr Poland w Radomiu

 

23 października 2012 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej gimnazjum udali się z wizytą do zakładu produkcyjnego Dürr Poland w Radomiu, gdzie zapoznali się z działalnością firmy. Uczniowie wysłuchali informacji na temat możliwości pracy i zatrudnienia w radomskiej filii firmy, dowiedzieli się o wymaganiach stawianych pracownikom, mieli możliwość słuchania i posługiwania się językiem obcym. Dziennikarze gazetki "Radomska Piątka" przeprowadzili wywiad z prezesem firmy Dürr Poland, panem Dirkiem Bethmannem.
A.K.
Wywiad i fotorelacja z wycieczki na stronie szkoły: wycieczka do Durpol


11 października 2012

Lekcje niemieckiego z filmem

Dziś odbyła się pierwsza lekcja z cyklu "Lekcje niemieckiego z filmem", na które zapraszam co miesiąc uczniów naszego gimnazjum. Temat pierwszej lekcji brzmiał: "Ninas Haus". Uczniowie obejrzeli krótki film dydaktyczny, rozwiązywali ćwiczenia na podstawie obejrzanego filmu. Sporządzili również prosty szkic swojego domu i mieli go zaprezentować na forum. Kolejna lekcja już w listopadzie. Zachęcam wszystkich chętnych uczniów do zgłaszania swojego udziału.
3 października 2012

Dzień Języków Obcych

Trzeci października jest dniem upamiętniającym zjednoczenie Niemiec. W naszej szkole dzień ten również został uczczony "Dniem języków obcych". Uczennice klasy IIId Karolina Faryna i Oliwia Kowalczyk wraz z nauczycielem języka niemieckiego p. Martą Janicką przygotowały plakaty informujące o wydarzeniach historycznych Niemiec z tego dnia, które wywieszone zostały na korytarzu. Uczniom zaprezentowano również slajdy, na których widniały charakterystyczne elementy kultury niemieckiej.
W trakcie przerw reprezentantki klasy IIId prowadziły quiz z wiedzy o Niemczech. Uczniowie losowali krótkie pytania np.: „Jakie znasz marki niemieckich samochodów?” lub „Jakiego koloru są skrzynki pocztowe w Niemczech?”, a za udzielenie poprawnej odpowiedzi zdobywali punkty plusowe honorowane przez nauczyciela języka niemieckiego uczącego danego ucznia. Zwieńczeniem całej uroczystości będzie pokaz filmu pt: „Królik po berlińsku”. Film zostanie zaprezentowany 04.10 o g.14:05! Chętnych serdecznie zapraszamy.


Marta Janicka